Başarılı Projeler İçin Çalışma Yöntemleri

0
27

Bir iş üzerinde çalışmayı başladınız ancak ilk günkü gibi değilseniz aksaklıklar, düşünceler sizi olumsuz yönde etkilemeye başladı. Planlamanız da sallantıda çünkü işi baştan sıkı tutmadınız. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için çalışmaya başlamadan önce bazı işlem adımlarını belirlemek ve kategorilendirmek çalışmanızdaki disiplin seviyesini arttıracak ve motivasyonunuzu olumsuz etkilenmeyecektir.

Sınıflandırma Yapın

Çalışma programı oluştururken işin detaylarını zamana yayarak sınıflandırın. Bu kategorilendirmeyi yaparken zorluk seviyelerini göz önünde bulundurun. Burada objektif bir zaman değerlendirmesi yapmak çok önemli bu sınıflandırmayı doğru yapamazsanız tam tersi bir etki yaratabilir.

Çalışma Öncesi Araştırma

Özellikle çalışma öncesi olarak belirttik ki proje öncesi dönemde konuya hakim olmadan projeye başlamak yapılacak ilk büyük hata olacaktır. Benzer örnekleri, deneyimleri iyice etüt etmek size önemli bir bilgi kaynağı yaratacaktır. Bu aşamayı çalışma öncesi dönemde yaparak çalışmanın kalitesini belirleyebilirsiniz.

Verimli Çalışma Saatleri Oluşturmak

Kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanlara çalışma programlayın. Bunun özellikle sabahın erken saatlerinde olmasına özen gösterin. Ancak geceleri ben daha iyi çalışırım diyorsanız yine buna göre de bir program yapabilirsiniz. Amacınız çalışma için ayırdığınız zamanda en yüksek verimi almak olmalı.

Sevdiğiniz Prensipte Çalışmak

Kimisi sayfalarca not tutar, kimisi sadece bilgisayar üzerinde çalışır. Günümüzde tabi ki özellikle kayıt kolaylığı sebebiyle bilgisayarda çalışmak daha revaçta ancak siz çalışırken keyif aldığınız metodu uygulayın. Bunların yanı sıra çalışırken ara sıra ayağa kalkmak mümkünse çalışma tabloları oluşturmak da size yardımcı olabilir.

Kontrol Mekanizması Oluşturun

Çalışma programının son bölümüne kontrol noktaları koyun. Çalışmanızı hem hızlıca gözden geçirebileceğiniz hem de daha iyi kavramanız açısından kontrol çalışması önemlidir. Ancak kontrol yaparken çok dikkatli ve titiz olmak zorundasınız. Gözden kaçırırsanız bazı detayları o zaman bir anlamı kalmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here