Girişimciler Yeni İş Fikirlerine Nasıl Ulaşabilir

0
31

Girişimciler çoğu zaman kendi iş fikirleri üzerinden yola çıkarlar ancak çıktıkları yolda farklı fırsatlarla karşılaştıklarında da farklı çalışmalar yaparlar. Ancak çoğu zamanda girişimciler birçok potansiyeli de göz ardı edebiliyor ya da kaçırabiliyorlar. Bunların nedenlerini biraz irdeleyelim.

Kendi Alanı Dışında İş Yapmaktan Korkmak

Burada elbette bilmediği işe girme mantığını gütmek değil. Önemli olan doğru parçaları bir araya getirerek yeni bir modeli oluşturabilmektir. Örneğin: Yazılım tarafını iyi bilen bir ortak alarak sizin iyi olduğunuz iyi tarafsa pazarlama ve yönetim ise doğru bir iş modeli oluşturabilirsiniz. Böyle ortaklılıklar günümüzde başarılı sonuçlar vermektedir. Eksik olduğun yeri bir başkası tamamlasın…

Öğrenmek ve Takip Alışkanlığının Gelişmesi

Girişimci iyi bir analizci olduğu kadar iyi takipçide olmalıdır. Takip ettiklerini değerlendirebilmesi için öğrenmeye açık olması ve gelişimine katkı da bulunması önemlidir. Çünkü vizyonu gelişmeyen bir girişimci yeni fırsatları keşfetmede zorlanır. Takip konusunu biraz daha genişletelim. Sadece yaptığınız alanla ilgili değil diğer sektörel gelişmeleri ve yenilikleri takip etmek son derece önemlidir.

Dünya artık o kadar hızlı bir değişim girdabının içindeki her şey yenileniyor ve bugün yeni dediğimiz şey yarın için eski olabiliyor. Sürekli yeni modeller, yeni güncellemeler bu hıza uyum sağlayamayan bir girişimcinin başarılı olabilmesi ya da büyüme sağlaması mümkün değildir.

Farklı Şeyleri Denemekten Çekinmeyin

Girişimci başarısız olabilir ancak bu onu zayıflatmamalı başarısızlıktan aldığı dersler onu bir sonraki adımını çok daha güçlü atmasını sağlayacaktır. İş fikirlerinde de böyle fikre âşık olmadan güncellemeye ve yenilenmeye açık yeni şeyleri denemekten çekinmeyin. Geri bildirimler size yol gösterecektir. Buradaki önemli noktalardan biri de yine iyi analiz ve proje aşamasındaki testtir. Bir fikri beğenmeniz ya da gelecek görmeniz yeterli bir veri değildir. Test aşamasına hazırlarken özellikle etrafta olan bitene bakın ve siz neyi yeni yapıyorsunuz farkınızı burada ortaya çıkarın. İşte bu fark sizi ilerletecek yegâne gelişmedir. Sonrasında yapmanız gereken girişiminize bu fikri adapte etmek ve uygulamaya geçmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here