Girişimcilerin Yaptığı 3 Hata

0
26

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler daha en başında yaptıkları bazı tercihlerle kendi potansiyellerini düşürüyorlar. Bu da erken bir hüsrana sebep oluyor. Unutmayın girişimcilik kolay bir süreç değildir. Ve çeşitli aşamalardaki gelişmeniz geleceğinize ışık tutar.

Girişimciler için bu yazımızda ilk etapta çok önemli olan bazı başlıkların gereken önemin verildiğine dikkat edilmesiyle alakalıdır. Girişimciler başarısız olmamak ve böyle bir duruma düşmemek için aşağıdaki 3 noktaya dikkat etmek faydalı olacaktır.

Fikre Âşık Olmak

Fikir önemli ama tek başına bir ne kadar ileriye götürebilir ki? Ülkemiz ve yurt dışı örneklere bakın inceleyin fikrin sadece başlangıç adımı olduğunu görürsünüz. Buradaki ince nokta fikrin asla önemli olmadığı değil ancak fikrin girişime dönüşme sürecinde yapılan hatalardır. Fikrinizi mutlaka test aşamasından geçirmeli ve gelen geri bildirimleri takip etmelisiniz. Gelişime açık olmalı fikrim dokunulmaz anlayışını benimsememelidir. Aksine gelen bildirimler üzerine yapılan hızlı güncellemeler müşteri nezdinde olumlu bir etki yaratır. İşte bu noktalara dikkat ettiğinizde girişiminizin büyüme sürecini de olumlu etkilersiniz.

Maliyet Kısmında Büyük Hatalar Yapmak

Finansal tablolar konusunda girişimciler kendini geliştirmeli. Her şeyi bilmek zorunda elbet değilsiniz ama bazı şeylere hâkim olmak yararınıza olacaktır. İlk etapta odaklanmanız gereken şey girişiminizdir. Süslü bir ofis, gereksiz harcamalar, iyi planlanmamış reklam bütçeleri gibi ki bu gider kalemleri çoğaltılabilir yanlış harcamalar girişimin sonunu getirebilir.

Değişime Ayak Uyduramamak

İşler yolunda gitmediğinde sorunu kendinizde arayıp her şeyi sorgulamak büyük hatadır. Etrafta da moral bozmak isteyen kişiler olabilir. Ancak unutmayın başarısızlıklar başarıya giden yolda önemli bir kılavuzdur. Bu süreç kolay olmayacaktır elbette ancak gelişmeniz için önemli bir sınavdır. Ayrıca girişiminizi sorgulamak sizi başarısız yapmaz. Değişikliklere güncellemelere açık olmalı ve geri bildirimleri iyi takip etmelisiniz.

Elbette ki girişimcinin yolu uzun ve daha önünde karşılaşacağı birçok engel var. Ancak bazı kritik noktalara dikkat ettiğinizde ve dizginleri tuttuğunuzdan emin olduğunuzda her şeyi idare etmek çok daha kolay olacaktır. Sürekli gelişime açık olmalı ve öğrenmek odaklı yaşamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here