Karar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
33

Yaşamımızda öyle anlar vardır ki o an da yüksek derecede önemi hissetmesek dahi sonradan aldığımız bu karar bizi memnun etmeyebilir. Bu durumla ilgili geliştirmemiz gereken mekanizma analiz yeteneğimizdir. Geleceği kimse bilemez ama bir durum hakkında yorum yaparken o durumu dair doneler size gelecekle ilgili ipuçları verecektir. Bu ipuçlarını ne kadar doğru analiz ederseniz o kadar doğru ve yerinde kararlar alabilirsiniz.

Zamanı Kullanın

Karar almanız gereken bir durumda aceleci olmayın. Zihninizin boş olduğu bir vakitte değerlendireceğinizi beyninizde oluşturun. İster not alın ister hatırlatıcı kurun ama bir zaman dilimi belirleyin. Bunu yapmanız sadece o anla ilgili değil, buna karar verdiğiniz andan itibaren beyniniz geri planda algılarını daha açık bir şekilde konuyu bekletir.

Farklı Görüşler Dinleyin Ama Kararı Veren Siz Olun

Bazı konularda özellikle tecrübesi olan ve benzer deneyimleri yaşamış kişilerden değerlendirme almak fayda olabilir. Ancak bu noktada ince bir terazi var ki etki altında kalmamak. Eğer bu duruma düşerseniz aldığınız karar yine sağlıklı olmayacaktır ve sonradan keşke deme ihtimaliniz ortaya çıkacaktır. Bu konuyla ilgili özellikle karşı tarafın konuşma şekli size yardımcı olacaktır. Keskin ve olması gereken tek yön varmış gibi davrananlar genelde sizi alınması gereken tek bir karar varmış gibi hissettirecektir. İşte onlardan uzak durun.

Net Olmak

Tüm değerlendirmeleriniz yaptınız ve kararınızı verdiniz. O andan itibaren artık şu şöyleydi ya da böyle mi olsaydı gibi sizi ikilemde bırakacak türevleri bir kenara bırakmalısınız. İnsanlar istediğini düşünebilir, söyleyebilir. Siz sizin açınızdan doğrularını ve yanlışlarını bilip isterseniz paylaşabilirsiniz bunun arkasında durmalısınız. Karar vermek kadar karara inanmak o kararın niteliğini belirleyen şeydir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here