Zamanı İyi Kullanmak İçin Tavsiyeler

0
32

Zaman konusunda hiçbir zaman farkındalık seviyesinde davranmıyoruz. Öyle ki direk yaşamımızı etkileyen bir döngünün içerisinde öyle dönemler oluyor ki yıllar boşa geçmiş oluyor. Bu durum en çok ilerleyen yaşlarda fark ediliyor ama unutmayın bir zaman makinası hala icat edilemedi. Zaman konusunda önemli birkaç detaya gereken önemi verebilirsek ve en önemlisi bunu alışkanlık haline getirirsek ciddi anlamda yaşamımızı olumlu etkileyebiliriz.

Planlama

Zamanı doğrudan etkileyen şey planlamadır. Örneğin sağlıklı bir yaşam için uyku düzeniniz olmalı, sabah erken kalkıp iş ya da okula gitmelisiniz, sonrasında hem sorumluluklarınızı hem de eğlenmeyi bilmelisiniz. Sonra tekrar yatağa giden bir süreç. Aslında olağan döngü budur çoğu kişinin hayatında. Ancak planlamayı salt gün olarak değil senelik olarak da düşünmelisiniz. Örneğin üniversite sınavından tam 1,5 yıl önce üniversiteleri boş vakitlerde araştırmak, meslekleri araştırmak size ileride çok büyük fayda sağlar. Ya da yapmak istediğiniz bir iş konusunda kursa gitmek ya da internetten kendi imkânlarınız da zaman yaratıp öğrenmek size bir yerlerden başlamak konusunda fikir verebilir. Bunların tamamını önceden planlama yaparak ve o plana sadık kalarak başarabilirsiniz.

Doğru Tercih

Tercihleriniz yaşam kalitenizi belirleyecek o yüzden tercih konusunda çok dikkatli olun. Maalesef ülkemizde bu konuda özellikle gençler yeteri kadar bilinçli değiller bu da onların en verimli çağlarında birçok önemli hata yapmalarına neden oluyor. İstemediğiniz bir bölümü çok iyi maaş alıyor diye seçmeniz ya da ders çalışmanız gereken zamanda dışarıda eğlenmeniz tamamen gelecekteki zamanınızdan çalmaktır. Burada önemli olan yukarıda bahsettiğimiz doğru planlamayı oluşturup akabinde doğru tercihler yapmak. Temeli sağlam oturtursanız sonuçlar her zaman iyi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here